אומנות האלכימיה – מדע ואומנות לטובת התפתחות הנפש

מפגשים על מדע הנפש האלכימי ופענוח יצירות האומנות שלה.

האלכימיה היא בעצם "מדע הכימיה" בשפה הערבית, אותו חקר חומרים ניסיוני שקדם למדע הכימיה המודרני. אפשר להתווכח אם האלכימיה תרמה או עיכבה את התפתחות המדע הנוכחי אך קשה לפקפק באוצרות המדע הפנימי-נפשי שתרמה האלכימיה לעולם הרוח. באלכימיה משולבות יחדו החומר והרוח. המתכות, המבחנה ותכונות הנפש שולבו זה בזה ללא הפרדה.

השאיפה הסופית של האלכימאי, אותה המכונה "המלאכה הגדולה", היא הפיכת החומר הגס לזהב. זהו תהליך כימי במלוא מובן המלה שהתרחש במעבדה ושסימל בו בזמן את התהליך הרוחני של טרנספורמציה מנפש גסה ובוסרית לרמה רוחנית מזוקקת ועליונה. מהאלכימיה הושפעו זרמים מודרניים שונים בתוכם מסדרים אזוטריים כ'שחר הזהב' או 'הבונים החופשיים' וכיום היא מהווה שדה מדהים של אומנות, פסיכולוגיה ותרבות סמלים מעמיקה.

תורת האלכימיה דורשת לימוד ותרגול כדי להבין את שפתה הפנימית. במפגשים שלנו נכיר מושגי יסוד ונבחן יצירות אומנות מופלאות מתרבות האלכימיה המערבית של ימי הביניים. אחד המפגשים יהיה סיור בירושלים מנקודת מבט אלכימית. יחד נצלול לעולם קסום של דרקונים, נחשים, מלכים ונסיכות, נחפש זהב וכסף וגם כספית וגופרית, נעשה ניסויים בחומר ובנפש ונכיר גם את עצמנו בצורה חדשה וצבעונית. מומלץ לאוהבי חקר הנפש והסימבוליות.

FacebookTwitter

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest