סיפורי אהבה בשכונת נווה צדק – טור טיול ליום האהבה

אהוד מנור כתב בשירו הידוע:

"אהבה היא מילה יפה. היא תפילה יפה. היא שפה".

גם על ארץ ישראל עלינו להביט לא רק כזירה של מלחמות גדולות ומאורעות היסטוריים אלא כבמה לחיפוש ולמימוש של אותה תפילה ושפה המכונה אהבה. התחייה המחודשת של העם העברי במולדתו במאה השנים האחרונות הציתה בקרב העולים החדשים תשוקות, רצונות וגם אהבות. הצטרפו אלי לסיור קצר בסמטאותיה של שכונת נווה צדק בעקבות כמה מפניה המגוונות של האהבה.

נווה של צדק ואהבה

נווה צדק הידועה כיום כשכונה תל אביבית מבוקשת הצמודה לים נוסדה למעשה כשכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות יפו (1887). השכונה נחלה הצלחה ואליה נלוו שכונות נוספות בראשן אחוזת בית שהפכה לתל אביב שכיום מאגדת בתוכה את כל שכונות העבר היפואיות.

ציור קיר גדול במתחם סוזן דלל הוא נקודת הפתיחה שלנו להליכה בעקבות האהבה. המתחם שכיום משמש להופעות ובתי ספר למחול היה בעבר הקריה החינוכית של יוצאי יפו ברוח עברית חדשה. עצי הדר פזורים לצידי אמות מים מלאכותיות מעניקים תחושה שאנו בין החולות והפרדסים. בציורו של הצייר טרטקובר מופיעות דמויותיהן של אנשי הרוח שהפכו את השכונה למרכז רוחני ותרבותי תוסס במיוחד בקרב עולי העליה השניה: הרב קוק ,איש הרוח עם האור הבוהק בעיניים, יוסף חיים ברנר הסופר הנסער ונביא הזעם, ש"י עגנון הצעיר והרענן בעודו גלוי ראש, הסופרת המסתגרת דבורה בארון ועוד כמה מעמודי התווך של השכונה. לכל דמות עולם פנימי משלו. לכל דמות גם חיפוש האהבה שלו וההתייחסות לפישרה של אהבה. אני אתמקד בשתיים מהדמויות המרתקות הללו.

אהבת נעורים וקנאה גדולה

בפינת הרחובות שלוש-רוקח נמצא את ביתו של רבי אהרון שלוש ובית כנסת קטן שבנה. שלוש היה זה שמכר את אדמותיו להקמת השכונה. מולו ניצב ביתם של רבקה ושלמה אבולעפיה. שלמה אבולעפיה היה מורה לצרפתית וערבית שהתאהב בתלמידה שלו, רבקה פריימן. יכולים אתם לשער שזיווג בין אבולעפיה המזרחי לבין גברת פריימן האשכנזיה לא בא בקלות, ובכל זאת האהבה ניצחה והזוג המעורב נישא. ב1908 הם השכירו את עליית הגג של הבית לעולה חדש בשם שמואל יוסף צ'אצ'קס, הלא הוא כמובן מי שנודע בהמשך כש"י עגנון.

עגנון כתב כאן את סיפורו עגונות שהעניק לו את שמו ובמשך ארבעה ימים רצופים גם חיבר בה את טלנובלת האהבה שלו "והיה העקוב למישור". עגנון הצעיר לא דקדק במצוות וניסה כוחו גם מול נשים. ממש מול מרפסתו היה חלון חדרה של מרגלית שלוש, נכדתו של המייסד אהרון שלוש. עגנון מתאהב בעלמה ופונה בבקשה לפגוש אותה. אך מה שהצליח בין הזוג פריימן ואבולעפיה לא הצליח כאן. צ'צ'קס הגליציאני היה אביון ודל וחטא בכתיבה שלא מביאה פרנסה ראויה ונתקל בסירוב מוחלט מהמשפחה האמידה. לימים נודע כמובן עגנון בגדולתו הספרותית ואף זכה בפרס הנובל. את נקמתו על העלבון הרומנטי שחווה הוא ביטא כדרכו דווקא בכתיבה. וכך כותב בספרו "תמול שלשום" בתארו את עצמו באותה העת:

"חמדת גר בעלייתו שבקצה נווה צדק שבקצה יפו.. ויש לו חמישה חלונות: בחלון אחד רואים את הים הגדול שאין לו סוף, ובחלון אחר רואים את הפרדסים הירוקים שאין להם שיעור, ובחלון אחר רואים את הבקעה שהרכבת עוברת בה, ומחלון אחד רואים את המדבר שעליו נבנתה אחר כך תל אביב, וחלון אחר פונה כלפיי נווה צדק".

עגנון מתעלם לחלוטין מקיומו של בית שלוש שחסם למעשה את הנוף לים, אך מבחינת עגנון משפחת שלוש אינה קיימת…

לימים עגנון מוצא את אהבתו הגדולה דווקא בגרמניה. אשתו האהובה המכונה במכתביו 'אסתרליין יקירתי' היתה לו להשראה גדולה. כיום יש חוקרים המבליטים את העובדה שעגנון חידש בספרות העברית את הרומן הפסיכולוגי המתאר דקויות ביחסים בין המינים ובחיי נישואים.

מאהבה אישית לאהבה כללית

עגנון שנטש ביפו את אורח החיים הדתי (וחזר אליו בהמשך), הקפיד להשתתף בשיעורים שנתן הרב אברהם יצחק הכהן קוק, שכנו הקרוב. הרב המזוקן חובש השטריימל היה מצד אחד נטוע בעולם החרדי, דקדקן ללא פשרות בקיום המצוות ומצד שני מלא להט ואהבה גדולה למפעל התחייה הלאומי בארץ ישראל. המתח הגדול בין תורה ומצוות לבין לאומיות חילונית מרדנית ליווה אותו כל חייו והוא פיתח משנה דתית דיאלקטית חדשה שמשפיעה עד היום על הציבור הדתי במדינת ישראל.

הרב קוק רצה לחוות בעצמו את תהליכי השינוי שעוברים על היהודים והוא עולה לארץ לאחר חיזורים רבים מצד הציבור בארץ לשמש בקודש כרבה של יפו והמושבות. משהו מסעיר וחדש מתעורר בנשמתו. כתביו והגיגיו מתמלאים באור גדול, באופטימיות ובאהבה. פעם אחת בהתפרצות של אהבה הוא כותב כך:

שמעו אלי עמי, מתוך נשמתי אני מדבר עמכם ..אני מוכרח לאהבה אתכם אהבה אין קץ, אי אפשר לי להרגיש שום הרגשה אחרת, כל האהבות הקטנות עם הגדולות שבכל תהלוכות חיי, הכל אצורות הן באהבתכם..

בארץ ישראל מרגיש הרב קוק בעוצמה את הקשר שלו אל הכלל המתעלה מעל ומעבר לכל אהבה פרטית. מבחינתו כל גילויי האהבה הבשרניים והאישיים הם ביטוי קטן לאותה אנרגיה של אהבה שמתקיימת ביחס לאומה היהודית אך גם כלפי כל האנושות ואף להויה כולה. הרב קוק מכיר בערך האהבה הגשמית ודוגל בחיבור של חומר ורוח אך מבקש מאיתנו להתרומם אל מעבר לאהבה הפרטית לכדי אהבה הרבה יותר כללית. בשעה שש"י עגנון הצעיר חיזר אחר אהבה רומנטית פרטית היה הרק קוק הבוגר מונע מתחושת אהבה כללית שהתעצמה בו עם העליה לארץ.

ביתו של הרב קוק ניצב עד היום בפשטותו ברחוב אחווה. בחייו המשפחתיים ידע הרב קוק סבל ואסונות: אשתו הראשונה, אלטה בת שבע, נפטרה בגיל צעיר והשאירה אחריה תינוקת בת שנה וחצי. אשתו השנייה, רייזה רבקה ילדה לו שתי בנות ובן; אך אחת הבנות, אסתר, נהרגה בילדותה כשמעדה על מדרגות הבית. בנו, הרב צבי יהודה קוק היה לממשיך דרכו במציאות של מדינת ישראל.

דמותו של שי עגנון כמו גם זו של הרב קוק עברו טלטלות ושינויים כשכח האהבה הטמון בם תמיד פעל. מחמת קוצר היריעה לא יכולתי להרחיב על אהבתו הסוערת והמיוסרת של חיים יוסף ברנר כמו גם על הסתגרותה והנזקקות לאהבה שביטאה הסופרת דבורה בארון. כולם חיו זמן חשוב מחייהם בשכונת נווה צדק וכולם ביטאו בחייהם ובהגותם פן וגוון נוסף באנרגיה המפעימה שקוראים לה אהבה. לעיתים היא אישית. לעיתים כוללת-כל. לעיתים היא בשרנית וסוערת ולעיתים מחבקת ומופשטת. הרבה פנים לאהבה. האהבה היא מלה יפה. היא תפילה. היא שפה.

טיפ לסיור

סיור בנווה צדק במתחם סוזן דלל בו תוכלו להתרשם מציור הקיר וממבני בתי הספר העבריים שכיום הינם מתחם תרבות ומחול. חפשו את ביתו של ש"י עגנון ובית הסופרים המשמש כיום כמוזיאון נחום גוטמן. לצידו גם מוזיאון שמעון רוקח המשמר את הבית של אחד ממייסדיה החשובים של העיר. תבקרו גם בהנאה בגלריות ובמסעדות המשובצות בשכונה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
×

עגלת קניות