חג הפסח ותקופת הנדידה – על הנוודות מימי קדם ועד ימינו

אומרים שהדבר הקבוע היחידי בחיים הוא השינוי. אני נזכר באמרה זו במיוחד לקראת חג הפסח שנחגג כדי להזכיר לנו שוב ושוב את יציאת מצרים, ראשית מסע הנדודים שלנו אל עבר השינוי המהותי בזהותנו כעם. במאמר הזה אני מקווה שתלמדו משהו גם על הנדודים אצלכם בחיים.

עופר הר-טוב נודד בכינרת

הנדודים הפיזיים הם לרוב שער לנדודים פנימיים ולשינוי תרבותי פנימי. בהרבה מסורות רוחניות נמצא את פעולת הנדודים כמבשרת תהליך רוחני חדש. בודהה יצא לנדוד ברחבי ממלכתו כדי לגלות את הטבע האמיתי של הקיום בחיפוש אחר אושר ופשר. אברהם אבינו המבשר את המונותאיזם בעולם נקרא על ידי האל "לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך". ישו מופיע כמשיח רק לאחר מסע חיפושים וטהרה במדבר יהודה וגם באיסלאם מתחילה ספירת השנים מזמן ההיג'רה, שנת ההגירה של מוחמד ממכה למדינה בייסדו את קהילת המאמינים הראשונה.

לנדידה יש ערך רב והשפעה פנימית חזקה. בכולנו יש את הקול האלוהי שקורא לנו ללכת, לחפש, לבדוק ולצאת למסע של גילוי.

ארץ ישראל על ציר הנדודים
לארץ ישראל יש תפקיד חשוב בהיסטוריה של הנדודים. הארץ נמצאת בדיוק בתפר שבין יבשות אסיה, אירופה ואפריקה ובמשך עידנים שלמים שימשה כגשר יבשתי וכנתיב מעבר הכרחי.

האדם הקדמון מצא את דרכו החוצה מאפריקה והגיע אל המזרח התיכון, משאיר אחריו שרידים של מחנות עונתיים, צייד וליקוט. בשרון, בשומרון, בכרמל ובבקעת כנרות מצויות עדויות מהקדומות בעולם לנוכחתו של המין האנושי באזורנו וראשית התפשטותו ברחבי העולם שמחוץ לאפריקה. בהמשך עם המהפכה החקלאית תפסה הארץ אף מקום מהפכני בביות חיטת הבר ובהבאת מתנת הלחם והדגן לתרבות האנושית כולה.

עם התפתחות התרבות העירונית והקמת האימפריות הקדומות היוותה הארץ כר פורה למפגש בין ציביליזציות שונות. מצרים העתיקה של הנילוס בדרום פגשה את העולם המסופוטמי הצפוני של הפרת והחידקל בשטח הביניים של ארץ ישראל. לכאן גם נדדו גויי הים ובהם הפלישתים, לכאן הגיעו הכנענים ועוד מגוון קבוצות אתניות. קשרי המסחר והתרבות יצרו תשתית של דרכים בינלאומיות כדרך הים ודרך המלך שעברו במרכזה של ארץ ישראל.

עובדה זו בדבר מרכזיותה של הארץ כמרחב נדידה יכולה לעזור לנו להבין שלא לחינם נקרא אברהם ללכת מארצו ולנדוד דווקא אל שטח המעבר. שם דווקא תהיה לבשורה החדשה מרחב פעולה מתאים להפצה ולשינוי תודעתי. אלא שמן הצד השני ודווקא מסיבה זו גם רב הסיכוי בארץ למלחמות ולעימותים בשל המתיחויות שבין הקבוצות המגוונות.

בינתיים במהלך ההיסטוריה פשטה בעולם האמונה באל אחד. לעולם הגיחו הנצרות, האיסלאם, הדת הדרוזית, הבהאית ועוד.. ארץ ישראל הפכה למרחב דתי ראשון במעלה ומבוקש במיוחד ומכאן גם פוטנציאל העוצמה הטמון בה.

העולם הגלובלי והנוודות הרוחנית

 

היום בשנות האלפיים של הקידמה, הטכנולוגיה, המטוסים והאינטרנט פחת מעמדה של הארץ מבחינה גיאוגרפית. העולם הפך גלובלי ונתיבי הנדודים הפכו וירטואליים וגם נגישים ומגוונים הרבה יותר. אין הכרח בנתיב יבשתי קרקעי בעוד לוויינים חגים מעלינו בשמיים. הפכנו להיות נוודים ברוח, מושפעים ביתר קלות מערוצי תקשורת ותרבות שונים. תרבות הטיולים ברחבי העולם אם לאחר השחרור מהצבא ואם באמצע החיים משמשת כיום ככלי המשלב הנאה עם חקירה וחיפוש. המזרח התיכון נפתח לעולם הרוחני של המזרח הרחוק ואתגרי החיפוש והזהות הפכו מורכבים יותר ורלוונטיים אצל כל פלחי האוכלוסייה הישראלית החל מחיילים משוחררים ועד הייטקיסטים שיצאו לפנסיה.

ועדיין – אלוהים קורא אל אברהם בשפה חדשה ללכת מארצו ומולדתו אל תהליך של נדודים וחיפוש. יציאת מצרים רלוונטית בכל עת כי עלינו לצאת ולנדוד כדי לעצב את זהותנו.

נתיב הנדידה בעמק החולה

 

ההרהורים על נדודים ועל פסח מובילים אותי לעמק החולה. העמק הזה כחלק מהשבר הסורי אפריקאי היווה בהיסטוריה הקדומה גשר מעבר יבשתי לאדם וגם למיני חי וצומח שונים. שרידי אדם קדמון לצד חיות שנכחדו שוכנים זה לצד זה. בעמק שכנה ימת החולה עשרות אלפי שנים עד שהחליטו לייבשה בקום המדינה לאור החזון הציוני לכבוש ולגאול את הקרקע. לימים הובן כי נעשתה טעות. הושבו המים והוצף העמק מחדש. עם ההצפה חזרו עופות ומיני מים ייחודיים לחיות באזור. 500 מליון ציפורים בוחרים גם היום לעבור דרך ארץ ישראל ולחרוף בימת החולה כחלק מנתיב הנדידה שלהם.

על רקע שרידי שמורת ימת החולה (שיש חוקרים המזהים אותה עם ים סוף המקראי!) אני מסתכל בציפורים הנודדות ולומד מהן שיש מצד אחד חשיבות רבה לנתיב הנדידה אך גם מצד שני שהגבולות שאנו מציבים לעצמנו במהלך החיפוש הינם פרי מוחנו. הציפורים במעופן חותכות כמעט כל גבול וממשיכות הלאה בדרכן.

פסח קרב. סיפור יציאת מצרים חוזר כמידי שנה בשנה ומזמין אותנו לחקור ולמצוא את נתיב הנדודים שלנו. לפני ביעור החמץ ואכילת מצות ומרק עם קניידלך נסו להיזכר שארץ ישראל מזמינה אותנו לבדוק את ערך הנדידה, החיפוש הפנימי שמתוך יציאה והליכה למחוזות חדשים. ארץ ישראל הייתה ונשארה ארץ של מפגש וגשר בין נופי טבע, אקלימים, מיני חי וצומח , דתות ותרבויות. הארץ הזו שתחת רגלנו היא כר פורה לנדודים בטבע וברוח ולגילוי עצמנו כל פעם מחדש. ואם תצאו ותנדדו בטוחני גם שתגלו שבאמת הדבר הקבוע היחידי בחיים הוא..שינוי. חג חירות שמח ומלא שינוי משמעותי.

לסיור בעקבות יצאת מצרים בצפון הארץ לחצו כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest