טיול בירושלים בנושא אלכימיה והבונים החופשיים

האלכימיה היא במובן המילולי "הכימיה" בשפה הערבית, חקר החומרים הניסיוני שקדם למדע הכימיה המודרני. אפשר להתווכח אם האלכימיה תרמה או עיכבה את התפתחות המדע הנוכחי אך קשה לפקפק באוצרות המדע הפנימי-נפשי שתרמה האלכימיה לעולם הרוח. באלכימיה משולבות יחדו החומר והרוח. המתכות, המבחנה ותכונות הנפש שולבו זה בזה ללא הפרדה.

השאיפה הסופית של האלכימאי, אותה המכונה "המלאכה הגדולה", היא הפיכת החומר הגס לזהב. זהו תהליך כימי במלוא מובן המלה שהתרחש במעבדה ושסימל בו בזמן את התהליך הרוחני של טרנספורמציה מנפש גסה ובוסרית לרמה רוחנית מזוקקת ועליונה. מהאלכימיה הושפעו זרמים מודרניים שונים בתוכם מסדרים אזוטריים כ'שחר הזהב' או 'הבונים החופשיים' וכיום היא מהווה שדה מדהים של אומנות, פסיכולוגיה ותרבות סמלים מעמיקה.

בטיולנו נתחקה אחר יסודות האלכימיה בעיר ירושלים שנחשבת כבעלת איכויות אלכימיות אצילות. נפגוש באבני היסוד של המקדש. נחדור במעט אל טקס מסתורין שערכו בונים חופשיים במערה בירושלים ונברר כיצד האבן הקשה שבתוכנו עשויה להפוך לזהב..נמשיך לסיור במוזיאון הבריטי רוקפלר בעקבות ממצאים מרתקים ואדריכלות מקודשת ונחתום בביקור במגדל הימק"א המתנוסס לגובה ונתבונן במרכיביו האלכימיים.

הטיול מומלץ ביותר כחלק ממפגשים על האומנות האלכימית.

איפה נבקר?

  1. מערת צדקיהו
  2. מוזיאון רוקפלר
  3. בניין ימק"א

אפשרות למפגש עם בונה חופשי בלשכה החשאית

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest