טיול למצרים במדינת ישראל! אתרים של מצרים העתיקה בארץ ישראל

לפני מספר שנים זכיתי לטייל במצרים במשך שבועיים שלמים ולחזות בפירמידות המפורסמות, בקברי הפרעונים, נהר הנילוס הענק ועוד. באופן אישי תרבות מצרים העתיקה מסקרנת אותי וכיהודי ברור שיש לזה גם סיבה היסטורית בגלל התרבות שממנה יצאנו לפני אלפי שנים.

בימינו טיול למצרים מעלה חששות ביטחוניים אבל אולי תתפלאו, לא חייבים להרחיק למצרים כדי לגלות את חותמה של מצרים העתיקה. מסתבר שלא מעט אתרים בישראל הם מתקופת מצרים העתיקה ומעידים על נוכחות מצרית ממש כאן בארץ ישראל.

אולי זה נשמע לכם מוזר במיוחד לאור העובדה שאנו חוגגים בחגי ישראל את היציאה ממצרים ולא זכור לנו שחיילים מצרים הגיעו עד לכאן אבל בהחלט חשוב להזכיר שקרוב ל-400 שנים בתקופה שנקראת תקופת הברונזה המאוחרת (1550-1150 לפנה"ס) הייתה ארץ כנען בשליטה מצרית. כן זוהי עובדה היסטורית שיש לה עדויות כתובות וגם ממצאים ארכאולוגיים כאן בישראל. במוזיאון ישראל אף הקדישו לכך תערוכה מיוחדת שמראה עד כמה היה המפגש בין מצרים וכנען כה הדוק ופורה מהרבה בחינות.

אז אם תרצו לטייל במצרים העתיקה ממש כאן בשטח מדינת ישראל הנה כמה אתרים חשובים להנאתכם שמסודרים כאן מדרום לצפון:

פארק תמנע – הרי אילת
תמנע נמצאת כ-45 דקות נסיעה מצפון לאילת והיא אתר חובה (כניסה בתשלום) לכל מי שמטייל באזור הרי אילת. תמנע הוא האתר המובהק בהקשר של מצרים העתיקה. כבר בכניסה לכביש המוביל לשמורת הפארק יקבלו את פניכם פסלים גדולים מלאכותיים בסגנון התרבות המצרית. לצד עמודי שלמה המפורסמים וצורות סלע מיוחדות תיחשפו לממצאים יוצאי דופן מהתרבות המצרית העתיקה. בתמנע היה מפעל כריית נחושת הקדום בעולם. גם המצרים חשקו במתכת זו ובנו מכרות נחושת מהקדומים בעולם. ישנו גם מקדש לאלה המצרית חתחור, היחידי שקיים מחוץ לגבולות מצרים, וגם חריטות וציורי סלע של מרכבות, פרעונים ואלים. מומלץ מאוד לצפות בסרט ולבקר בשחזור אוהל מועד הסמוך לאגם שבפארק.

גן הפסגה ביפו העתיקה


 

יפו היא לא רק עיר ססגונית עם שוק פשפשים ונמל מיוחד. יפו היא מערי הנמל הקדומות בעולם ובה התגלו ממצאים מתקופות קדומות. גן הפסגה ביפו הוא המקום הגבוה ביותר בעיר ומשם תוכלו ליהנות מתצפית מרשימה לצד פסל אומנות ישראלי. גן הפסגה ממוקם בדיוק על תל יפו בו התגלה מקדש וארמון מצרי עם שער מונומנטלי ששוחזר בחלקו. על השער כתובת מצרית בכתב חרטומים. כן יפו הייתה חלק מהסיפור המצרי כאן בארץ וכדאי להגיע לראות.

תל אפק אנטיפטריס

ליד ראש העין ושמורת מקורות הירקון נמצא הגן הלאומי אפק המשמר את שרידי העיר אפק המקראית ובהמשך העיר אנטיפטריס הרומאית. בגן הלאומי תיהנו ממדשאות, תצפיות וארכאולוגיה מתקופות רבות, בתוכן גם בית המושל המצרי שנשמר עד ימינו כעדות לשליטה המצרית במקום אסטרטגי זה. חשיבותו האסטרטדית של המקום היא השליטה על דרך הים, הדרך הבינלאומית שעברה ליד מקורות הירקון ושלמצרים היה חשוב לקחת תחת חסותם.

גן לאומי בית שאן

הגן הלאומי מורכב מהעיר התחתונה בה ממצאים בעיקר מהתקופה היוונית-רומית ומהעיר העליונה – תל בית שאן , שם ישנם ממצאים גם מהתקופה המצרית. בראש התל המקראי התגלו מבנים ששימשו את הממשל המצרי. תצפית מרהיבה נשקפת מהמקום. כמובן שמומלץ לשלב ביקור בגן הלאומי כולו. החזיון הליילי מומלץ במיוחד.

גן לאומי תל חצור

בגבולו הדרומי של עמק החולה שבאצבע הגליל תמצאו את תל חצור, העיר המקראית חצור. זהו התל המקראי הגדול ביותר בארץ בגודל של 800 דונם והוא הוכרז כאתר מורשת עולמית. בשטח התל התגלו שלל ממצאים ארכאולוגיים, ארמונות וביצורים ויש תצפיות יפות על האיזור. על התל עצמו קשה לראות בעין ממצאים מצריים אך אלה התגלו ונשמרו בחלקם במוזיאון התל המצוי בקיבוץ איילת השחר. בממצאים: חרפושיות מלכותיות ועוד חפצים. אם ברצונכם לראות את השלב המצרי בהסטוריה של המקום מומלץ לשלב כניסה למוזיאון בקיבוץ הסמוך.

כדי להשלים ולהעצים את ההתרשמות מהתרבות המצרית כדאי לבקר באחד מהמוזיאונים העוסקים בתקופת המקרא והארכאולוגיה המצרית: מוזאון ישראל בירושלים, מוזיאון ארצות המקרא בירושלים, מוזיאון רוקפלר בירושלים, מוזיאון הארץ בתל אביב או מוזיאון הכט בחיפה. במוזיאונים הנ"ל תוכלו להתרשם מארונות קבורה מלכותיים, חפצי אומנות, כתובות וחפצים מחיי היום יום והפולחן שאפיינו את מצרים העתיקה.

רוצים לצאת לטיול בעקבות מצרים העתיקה? פשוט צרו כאן קשר!
לטיול יציאת מצרים בעמק החולה לחצו כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest