שבט גד בשבילי ישראל – מזל טוב!

בן שביעי נולד במזל טוב ללאה אימנו הודות לשפחתה זלפה וייקרא שמו בישראל: גד!

אך מי היה גד ואיך הוא קשור למפעל הפייס? ומה תרומתו להסטוריה היהודית בארץ ישראל?

איזה מזל!

אחרי הפסקה קצרה בלידותיה של לאה אימנו חוזרת היא לקידמת הבמה והפעם בזכות זלפה שיפחתה המביאה לה מרחמה ילד חדש, שביעי במספר. למספר 7 משמעות סימלית גדולה. המספר 7 נחשב מקודש וגם מסמל ריבוי ושפע. לא פלא הוא שלאה בחרה לילד השביעי את השם "גד". האם שמתם לב ש'גד' בגימטריה שווה 7 וגם הוא כפולה של 'מזל' (=77)? ואכן השם עצמו גד היה ידוע באותם הימים כמלה נרדפת למזל וברכה. גַּד היה אל מזל שמי, המוזכר בכתבים עתיקים בארם וארצות ערב. גד מוזכר גם בספר ישעיהו בתור אל שעבדו בגלות בבל: "וְאַתֶּם עֹזְבֵי ה' הַשְּׁכֵחִים אֶת הַר קָדְשִׁי, הַעֹרְכִים לַגַּד שֻׁלְחָן וְהַמְמַלְאִים לַמְנִי מִמְסָךְ" (ישעיהו, ס"ה, י"א). כשמפעל הפייס החליט לקרוא לאחת ההגרלות המפורסמות שלו "חיש גד" הוא כנראה ידע על מה הוא מדבר.

פירוש המילה גד, כנראה מלשון חצייה או חריצה, היות והוא כביכול אחראי לחרוץ גורלות. בארץ ישראל היו שתי ערים קרויות על שם האל גד: בעל-גד בבקעת הלבנון למרגלות החרמון (יהושע, י"ג, ה') ומגדל-גד בנחלת שבט יהודה (יהושע, ט"ו, ל"ז). גם השם "גדיאל" – גדי בצירוף המילה אל – מופיע בספר במדבר (י"ג,י'). זה כנראה גם הרקע לבחירת השם גד לבנה השביעי של לאה במטרה להודות לאל על המזל הטוב שיש לה בהבאת ילדים רבים: "וַתֹּאמֶר לֵאָה, בגד (בָּא גָד); וַתִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ, גָּד" (בראשית, ל', י"א).

גד גדוד יגודנו

על גד עצמו איננו יודעים הרבה למעט מתיאורי הברכות שקיבל בתורה. בטרם נפטר יעקב אביו הוא מברך אותו :"גָּד, גְּדוּד יְגוּדֶנּוּ; וְהוּא, יָגֻד עָקֵב" (בראשית מט,יט). המשפט מנוסח באמצעי האומנותי לשון נופל על לשון ומזכיר משפטים שוברי שיניים מודרניים כמו גנן גידל דגן בגן או שרה שרה שיר שמח… מלשון הברכה נראה שיש הדגשה על שמירה ובטחון , שאם יותקף גד, הוא יתגודד לקבוצה ובזה טמון כוחו. מוטיב הגבורה חוזר גם בברכת משה לשבט גד: "בָּרוּךְ מַרְחִיב גָּד כְּלָבִיא שָׁכֵן וְטָרַף זְרוֹעַ אַף קָדְקֹד. וַיַּרְא רֵאשִׁית לוֹ כִּי שָׁם חֶלְקַת מְחֹקֵק סָפוּן וַיֵּתֵא רָאשֵׁי עָם צִדְקַת ה' עָשָׂה וּמִשְׁפָּטָיו עִם יִשְׂרָאֵל" (דברים לג,כ). גבורתו של גד מדומה לאריה הרובץ על טרפו ואינו ירא מאויביו. נראה שהמזל ממשיך להאיר פנים לשבט זה והוא מאופיין בגבורה, כח רב והגנה.

את הגבורה והיכולת הצבאית של שבט גד אנו מוצאים באופן מיוחד לקראת הכניסה לארץ המובטחת. שבט גד (יחד עם שבט ראובן) ביקש לשבת בעבר הירדן מזרחה ולא להיכנס לארץ כנען עקב המקנה הרב והצאן שהיה ברשותו. בתמורה התחייב השבט ללכת בראש העם ולעזור לשאר השבטים לכבוש את ארץ כנען. רק לאחר שמילאו את התנאי הזה שבו על עקבותיהם וחזרו לבתיהם אשר בעבר הירדן. נחלת השבט כללה את הגלעד, בצפון עבר הירדן, והיא גבלה בדרומה בנחלת שבט ראובן, בצפונה בנחלת חצי המנשה, במערבה בנהר הירדן ובמזרח בבני-עמון. בין הערים בנחלתו: סוכות, יגבהה, יעזר, בית הרם ובית נמרה – מקומות המזוהים כיום בשטח ממלכת ירדן.

השבט האבוד

סופו של שבט גד היה כשל עשרת השבטים שהוגלו על ידי ממלכת אשור ועקבותיהם נעלמו עד עצם היום הזה. השבט מוזכר בכתובת מישע מלך מואב: "וְאִש גָד יָשַב בְּאֶרֶץ עֲטָרֹת מֵעֹלָם" וגם ירמיהו הנביא מוכיח את בני עמון על השמדת שבט גד: "לִבְנֵי עַמּוֹן, כֹּה אָמַר ה', הֲבָנִים אֵין לְיִשְׂרָאֵל, אִם-יוֹרֵשׁ אֵין לוֹ–מַדּוּעַ, יָרַשׁ מַלְכָּם אֶת-גָּד, וְעַמּוֹ, בְּעָרָיו יָשָׁב." (ירמיהו מט א).

אבל לא אלמן ישראל ולפי מדרש ילקוט שמעוני מוצאו של אליהו הנביא הוא בשבט גד שהרי היה מתושבי גלעד. כל שנה בליל הסדר פותחים אנו דלת לכבודו של אליהו הנביא ואף בטקסי המילה הוא משמש כאורח הכבוד. האם אין הוא נציג נפלא לשבט גד האבוד?

ומלה לסיכום על… כוסברה

כיום נוכל למצוא את השם גד או גדי חוזר ומופיע בקרב ילדי ישראל. יתכן על שם גד השבט, יתכן על שם הנביא גָּד החוזה שהצטרף לדוד בבורחו מפני שאול ויתכן מפני הטעם הפשוט: גד זה מזל ומי לא ירצה במזל טוב? אבל האם ידעתם שעלי הכוסברה המפורסמים קרויים בעברית "גד השדה"? פתיתי המן שירדו במדבר סיני מתוארים "כזרע גד לבן וטעמו כצפיחית בדבש" (שמות ט"ז, ל"א). מספר בוטניקאים טוענים שהמדובר בתבלין הקרוי בפינו גד השדה, כלומר: כוסברה. מקור השם כוסברה מהודית עתיקה ובימי הביניים השתמשו בגד להכנת שיקויי אהבה וקטורת. גד השדה הוא צמח תבלין שהיה בשימוש בעולם העתיק ומצויין רבות בספרות חז"ל ובימי הביניים ועד לעת החדשה. הוא אפילו מוכר כמסייע במניעת סרטן. אין ספק שאפילו הצמח הזה ניחן במזל טוב. אז מעכשיו אל תרוצו לגרד כרטיס חיש גד. איכלו פשוט כוסברה. בתיאבון.