תרבות חומרית ותרבות רוחנית

לא פעם קורה שכשמטיילים במקומות ואתרים שונים יש התמקדות במה שפוגשים בו באופן הפיזי: מבנים, נופים, אבנים, צמחים ועוד. הדרכה שמתמקדת בתיאור היסטורי (בתאריך זה וזה קרה כך וכך..), גיאוגרפי (כאן יש נחל ושם ההר..) או פיזי (המבנה הזה שייך ל..) היא למעשה הדרכה שמתמקדת בתרבות חומרית.

לעומת זאת תרבות רוחנית ממוקדת באמונות הפנימיות, ברבדים הלא-נראים על פני השטח, במחשבות ובתחושות אותן לא ניתן למצוא בשטח. האם מדובר במישורים סותרים? כלל וכלל לא. אדרבה, דווקא דרך ממצאים חומריים ניתן לנסות להבין גם את העולם הפנימי של האנשים שעשו בהם שימוש. בחקר הארכאולוגיה קוראים לכך: ארכאולוגיה קוגנטיבית. דרך הממצא החומרי משערים את העולם הרוחני שעמד בבסיסו.

הדוגמה הבולטת לכך היא האומנות. אומנות מסוג מסוים (מצרי, פיניקי, ישראלי וכד') משקפת תרבות ייחודית, הקשרים אחרים, סמלים ורעיונות. סגנון קבורה שונה בין תקופת בית ראשון לבית שני מלמד על תפיסת חיים ומוות שונה. גם התרבות שלנו למשל שהינה מאוד תעשייתית וטכנולוגית מלמדת על תפיסת האדם השונה שלנו ביחס לתרבויות קדומות יותר. החומר והרוח מקיימים זיקה בלתי פוסקת.

בטיולים שלנו ננסה למצוא תמיד את הזיקה והקשרים הללו שבין חומר ורוח במפגש שלנו עם מקומות, נופים ואתרים. ננסה להבין את תרומתם לעולם הרוח וכיצד זה בא לידי ביטוי בעולם הממשי. לא נסתפק רק בתיאור החיצוני אלא נראה בו מקפצה להבנה פנימית יותר של החיים שלנו כבני אדם, אז והיום. אני מזמין אותך לעיין במבחר הטיולים המוצע לך באתר כדי לגלות את התרבות החומרית-רוחנית בנושא המעניין אותך: אולי מסע אל האמונה הנוצרית בויאה דולורוזה או טיול אל מסתרי הכהונה העברית? אולי ללכת בעקבות הכנענים או לשוטט כנווד בשדות ודרכים? הבחירה היא בידך, לטעום, לחוות וליהנות! אז להתראות בשבילים – שבחוץ ושבפנים, עופר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest